1609 1012 Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 92 delar. Längd: 10,5-19,5. Vikt: 3150 gr brutto
Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)
1609 1037 Bestickuppsättning 83 delar, silver, Prins Albert, CG Hallberg, 1946. Längd: 13-21 cm, bruttovikt: ca 4050 g (varav knivar: 1530)
Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)
1609 1023 Bestickuppsättning 87 delar, silver, CG Hallberg, 1920-tal. Längd: 15-25 cm, bruttovikt: ca 4330 g (varav knivar: 2065 g)
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)
1609 1044 Bojan Kina, porslin, saknar lock. Höjd: ca 19 cm
Hammered for 30.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:31)
1609 1031 Bordspendyl Louis XVI, Leroy A Paris, Marmor/Mässing. Längd: 39 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 65 cm, nyckel
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)
1609 1045 Byrå Louis XVI, med trätopp, Intarsia. Bredd: 122 cm. Djup: 57 cm, höjd: 87 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:46)
1609 1034 Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Sittande modell. Signerad. Bildmått: 24x16 ca, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:47)
1609 1015 Fåtölj Carl Cederholm (f. 1909), Sverige. Firma stil och form, Swedish modern, 1940-tal
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)
1609 1041 Figurin Höchst, 1700-tal. Porslin. Längd: 14 cm. Höjd: 12 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1609 1007 Matsalsgrupp 5 delar, Teak, design: Hans Olsen, Frem Röjle, ”Roundette” Designad 1952. Diameter: 105 cm + uppfällbart ilägg 50 cm, Höjd: 74 cm
Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:26)
1609 1008 Matta 1920-tal, Orientalisk, Kerman raver, 279x420 cm
Hammered for 16.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)
1609 1029 Oljemålning Agnes Börjesson (1829-1900), Sverige. Klostergång Taormina. Signerad. Olja på pannå, 34x21 cm, yttermått inklusive ram: 41x29
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:55)
1609 1027 Oljemålning August Malmström (1829-1901), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x21 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:03)
1609 1001 Oljemålning Charles Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med rött hårband. Monogramsignerad. Olja på duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm
Hammered for 17.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)
1609 1010 Oljemålning Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Skrivande kvinna. Signerad. Olja på duk, 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:29)
1609 1020 Oljemålning Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "SAILORS GRAVE" Signerad -76, Löst uppsatt duk på pannå, 88x68 cm, yttermått inklusive ram: 101x92 cm
Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1609 1002 Oljemålning Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträtt. Signerad, daterad Cagnes France 1921. Olja på duk, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm
Hammered for 14.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)
1609 1026 Oljemålning Joseph Denovan Adam (1842-1896), Får i vinterlandskap. Signerad, daterad 1879. Olja på duk, oramad, 53x39 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:52)
1609 1024 Oljemålning Konstantin Szewczenko (1915-1991), Polen. Signerad, Rabbi håller gudstjänst. Olja på pannå, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x29 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)
1609 1039 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 16-1700-tal, Heliga Familjen, osignerad. Olja på pannå, 71x63 cm, yttermått inklusive ram: 87x80 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1609 1018 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, bykerska vid bro. Olja på duk, 39x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:58)
1609 1013 Oljemålning Oskar Leonard Anderson (1836-1868), Sverige. Ryttare. Signerad, daterad 1862. Olja på duk, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)
1609 1030 Oljemålning Thomas Lawrence, hans krets, Omkring 1800. Porträtt av Armand Emmanuel du Plessis de Richelieu, ej signerad. Olja på duk, 90x80 cm, yttermått inklusive ram: 100x89 cm
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)
1609 1006 Skål Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Längd: 31,5 cm. Höjd: 11,5 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)
1609 1004 Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. Flöjtspelande ängel. Patinerad metall. Gjutarstämpel FFA fondeur, inköpt på Millesgården. Höjd: 37 cm
Hammered for 31.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)
1609 1014 Skylt Kina, trä, Daoguang (1821-1850), daterad 1850, reliefdekor av skrivtecken och lyckobringande fladdermöss, yttermått inklusive ram: 114x229 cm
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)
1609 1036 Slagbord omkring 1800, med låda. Bredd: 52+ 2x63, djup: 130 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)
1609 1033 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing samt skärm i siden, modell 2560, diameter, 55 cm. Höjd: 30 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)
1609 1043 Tallrikar 22 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, 6 st mattallrikar 25,5 cm, 7 st assietter 22 cm, 6 st djupa tallrikar 21 cm, 3 st djupa tallrikar 23,5 cm Diameter: 21-25 cm
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:06)
1609 1042 Uppläggningsfat skålar och såssnipa. 6 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 3 st uppläggningsfat. Längd: 22,5-0 cm, 2 st djupa tallrikar. Diameter: 15,5-21,5 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1609 1005 Urna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Stengods, röd glasyr med målad silverdekor av en sjöjungfru. Märkt Gustavsberg Kåge 1040. Höjd: 27 cm. Längd: 29 cm
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:59)
1609 1025 Vas Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Kosta. Överfångsglas. Höjd: 9,5 cm
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)